Odpowiednio rozmieszone źródła światła w mieszkaniu modelują otaczające nas kształty oraz określają przestrzenie. Gustownie dobrane lampy doskonale rzeźbią wnętrza oraz budują znakomite nastroje. Jak zatem dobrze zaprojektować oświetlenie w mieszkaniu?
Jakie są rodzaje źródła światła w domu?
W każdym gustownie urządzonym mieszkaniu powinno znajdować się odpowiednie oświetlenie. Warto pamiętać o tym, aby nie było go za dużo, bowiem wówczas wnętrze będzie nieprzytulne oraz bez klimatu. Urządzając mieszkanie warto zastosować:
- światło ogólne, a więc lampy sufitowe rozpraszające mrok,
- oświetlenie robocze służące do wykonywania różnych prac, w postaci lampki nad blatem czy kinkietów przy lustrze
- oświetlenie kreujące nastrój, a więc nowoczesne lampy boczne, stojące oraz kinkiety
- oświetlenie punktowe, które to potrafi wydobywać najciekawsze elementy wnętrza mieszkania
Piekne i nowoczesne lampy w salonie
Planując źródło światła w reprezentacyjnej części domu jaką jest salon, należy zawsze wziąć pod uwagę jego wielkość oraz wysokość. Warto pamiętać o tym, że im większy jest salon, tym będzie potrzebował więcej źródeł światła.
Oświetlenie w salonie warto rozmieścić na różnych poziomach, aby dobrze rozjaśnić miejsca, w których czytamy czy odpoczywamy. Do każdego wnętrza salonu trzeba warto stworzyć schemat oświetleniowy zgodny z pełnionymi funkcjami. I tak na przykład w pokoju dziennym łączącym salon z jadalnią doskonale prezentuje się jedna lub kilka lamp wiszących nad stołem, a w strefie wypoczynkowej stojące lampy oraz kinkiety.
Wybór oświetlenia jest ogromny, zatem każdy właściciel mieszkania może wybrać takie, które będzie oryginal nie prezentować się w jego mieszkaniu.